Jump to main content

Relacja z Polskiej Wizji Zero

Inowrocław, 15-16 czerwca 2016 r.

W dniach 15-16 czerwca 2016 r. w Inowrocławiu odbyła się kolejna, szósta już, edycja Polskiej Wizji Zero - wydarzenia łączącego w sobie praktyczne i teoretyczne aspekty stosowania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W czasie dwóch dni, przedstawiciele administracji drogowych, projektanci i eksperci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego wymieniali się doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie. Dyskutowano o kondycji polskich firm i wyzwaniach przed nimi stojących. W tym roku część wydarzenia poświęcona była bezpieczeństwu motocyklistów oraz porównaniu i omówieniu rozwiązań stosowanych w Europie i Polsce.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się również z najnowszymi produktami i technologiami w zakresie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oświetlenia i utrzymania dróg,

Testy zderzeniowe przeprowadzone pierwszego dnia pokazały, że wciąż dużo jest do poprawy na polskich drogach - pokazano standardowe zakończenia barier stosowane w Polsce. W przypadku zderzenia z zakończeniem bariery drogowej bez obniżenia, samochód został przebity na wylot. W drugim teście, obniżenie bariery drogowej do gruntu zadziałało jak rampa, która spowodowała wyrzucenie samochodu poza drogę zamiast wyhamowania go. 

Test przeprowadzony drugiego dnia pokazał działanie specjalnej osłony stosowanej z barierami ochronnymi, która chroni życie motocyklistów w razie wypadku. Pokazano, że osłona nie wpływa na działanie bariery ochronnej w momencie uderzenia w nią przez samochód. Ostatni test przeprowadzony w czasie tej edycji Polskiej Wizji Zero pokazywał działanie kompozytowego słupa latarni w momencie gdy uderza w niego samochód - slup został ścięty, a samochód pozostał caly.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami z Polskiej Wizji Zero:

"Zderzenie ze słupem nie musi kończyć się tragedią. W Inowrocławiu testowano słupy kompozytowe (wideo)" - Wiadomosci24.pl

"Specjalne osłony mogą ocalić życie motocyklistom" - tvn24.pl

"Polska Wizja Zero w Inowrocławiu" - edroga.pl

"Crash testy na torze w Inowrocławiu" - Gazeta Pomorska

"Zbliżenia" - TVP Bydgoszcz